Bez kategorii

Chemia profesjonalna a gospodarcza – czym się różnią?

Czyste, uporządkowane przestrzenie doceniamy wszędzie – w domu, w pracy i w miejscach publicznych. Efekty sprzątania zależą nie tylko od naszych umiejętności, lecz także wiedzy na temat środków i narzędzi, jakie wykorzystujemy. Produkty o przeznaczeniu specjalistycznym mają zastosowanie tylko w określonych warunkach. Chemia gospodarcza i profesjonalna to dwie różne kategorie artykułów, a różnice pomiędzy nimi wbrew pozorom są dość znaczne.

Szczególne potrzeby miejsc publicznych

Chemia gospodarcza, którą kupimy niemalże w każdym sklepie w zupełności wystarczy, aby posprzątać dom. Jednak w pomieszczeniach, przez które codziennie przechodzi kilkadziesiąt, kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy osób, zastosowanie tych samych preparatów mogłoby nie przynieść żadnych widocznych skutków. Środki profesjonalne wyróżniają się innymi składami, często o zwiększonym stężeniu składników aktywnych lub dodatkiem intensywnie działających substancji.

Bezpieczeństwo użytkowania

Podstawowe środki czystości do gospodarstw domowych ze względu na sposób stosowania sprawiają, że ich producenci stawiają na ich bezpieczeństwo i intuicyjność zastosowania. Chemia profesjonalna ze względu na specjalistyczne zastosowanie wymaga poznania zasad bezpieczeństwa – często także wymaga dodatkowych środków ochrony.

Preparaty chemiczne stosowane w sprzątaniu restauracyjnych kuchni, warsztatów mechanicznych czy szpitali w przeciwieństwie do specyfików dedykowanym gospodarstwo domowym często występują w formie koncentratów. Stosuje się je w formie roztworu o określonych proporcjach, aby osiągnąć pożądany efekt, jednocześnie unikając ryzyka uszkodzenia czyszczonej powierzchni.

Dodatkowe właściwości środków specjalistycznych

Chemia gospodarcza ma jeden cel – pomóc nam zachować czystość w mieszkaniu. Dobór odpowiednich środków o zastosowaniu profesjonalnym jest jednak nieco bardziej złożony. Preparaty specjalistyczne mają często dodatkowe właściwości: mogą tworzyć powłokę antystatyczną na tekstyliach, zabezpieczać powierzchnie przed tłustymi plamami lub dogłębnie dezynfekować. Istnieją również profesjonalne środki na bazie polimerów, które podczas czyszczenia dodatkowo wypełniają mikrorysy.